آخرین خبرها
تنگه رغز +  عکس

تنگه رغز + عکس

تنگه رغز

 

تنگه رغز یکی از زیباترین بخش های ایران می باشد که در 25 کیلومتری غرب شهرستان داراب از توابع استان فارس می باشد طول این تنگه در حدود 2 کیلومتر بوده و جهت پیمایش کامل آن نیاز به ابزار فنی می باشد.

دسترسی :

جهت گیری این تنگه از شمال به جنوب میباشد و در4 کیلومتری شمال روستاهای حسن آباد ، کوجرد و … می باشد ، جهت پیمایش این تنگه می توان از راهنماهای محلی منطقه استفاده نمود و برای رسیدن به ابتدای دره می بایست مسیر 25 کیلومتری که بیش از نیمی از آن خاکی و نامناسب می باشد با استفاده از نیسان پیمایش کرد لازم  به توضیح می باشد که این مسیر با وسایل نقلیه سبک قابل تردد نیست ، انتهای مسیر چشمه آبی می باشد که مکان مناسبی برای شب مانی می باشد ، از چشمه تا ابتدای تنگه که به سرچشمه معروف می باشد سه کیلومتر یا به عبارتی یک ساعت و نیم فاصله می باشد .

تنگه رغز :

تنگه رغز چنان زیباست که میتوان گفت قطعه ای از بهشت روی زمینه ، تاچند صد متری تنگه هیچ آثاری از آب و حیات نیست دقیقا سرچشمه تنگه رغز اول تنگه می باشه و بعد از تنگه نیز دیگه هیچ آثار از آب و … نیست ، به گفته دوستان این دره متشکل از حدود 64 آبشار بلند و کوچک و 100 حوضچه است بهترین فصل پیمایش از اواسط خرداد ماه لغایت پایان شهریور ماه می باشد.

می توان تنگه را به سه بخش تقسیم نمود :

بخش اول: بخشی که تقریبا فنی نیست و ارتفاع آبشارها کوتاه بوده و محلی ها این بخش از دره را پیمایش می کنند ، کم کم شاهد سنگ نگاه های ماژیکی عصر حاضر روی دیواره های تنگه میباشیم.

بخش دوم : با اولین فرود وارد بخش بکر و زیبا تنگه  می شویم و با چیزی در حدود 10 الی 15 فرود از 8 متر تا 25 متر متغییر می باشد رو به رو هستیم و نهایتا با آبشار وداع به طول فرود 50 متر به پایان می رسد .

بخش سوم :بعد از آبشار وداع بخش فنی تنگه به پایان می رسد و شاهد محلی های خونگرم منطقه می باشیم که جهت آب تنی و فرار از دست آفتاب گرم منطقه به این تنگه پناه آوردند .

تجهیزات مورد نیاز برای پیمایش کامل تنگه :

هارنس ، ست فرود مناسب دره ، کلاه کاسک ، جلیقه نجات ، لباس غواصی wetsuit  ( محیط تنگه سرده ) ، کوله دره ( آب بند بودن وسایل و مواد غذایی ) و یه دنیا خوشی

چند نکته :

–          در کل تنگه گوشی موبایل آنتن دهی نداره ، فقط بالای آبشار وداع

–          دو طول طناب برای پیمایش دره همراه داشته باشید

–          مواظب باشید طنابتون غرق نشه !

–          در حفظ وسایلتون دقت کنید تا غرق نشه !

–          در حفظ محیط زیست دقت کنید .

 و در آخر تصاویری تنگه از برنامه ما :

نوشته شده توسط احسان رحیمی  | تاریخ ارسال ۱۳۹۴/۰۵/۰۵ 14:1 | برچسب تنگه رغزلينک ثابت | 7 نظر

درباره‌ی raghe

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

عروس دره های ایران , تنگ رغز داراب