آخرین خبرها
درباره تنگ رغز

درباره تنگ رغز

داراب دیدنی‌های منحصربفرد و متعدد طبیعی و تاریخی دارد که به راستی ناشناخته مانده‌اند. اگر هدف شما بیشتر مناطق طبیعی است پس نخستین انتخاب تنگه بسیار زیبای رغز است که یکی از شگفت‌انگیز‌ترین و زیبا‌ترین تنگه‌های ایران محسوب می‌شود. تنگه رغز اگرچه نامی شناخته شده در بین کوهنوردان و طبیعت دوستان ایران است ولی در زبان محلی نام اصلی آن تنگه رودخیز است و آبی به زلالی اشک چشم دارد.
در تنگه‌رغز آب و سنگ در برخوردی هزاران ساله انواع جلوه‌‌های زیبای معماری طبیعت را ایجاد کرده‌ا‌ند، هر آبشار یا آبگیر با دیگری متفاوت است و هر کدام زیبایی خاص خود را دارد. دیواره‌‌های بزرگ و عظیم رغز در طول مسیر گاه سر به هم آورده‌ا‌ند و یک غار را تداعی می‌کنند و گاه از هم فاصله می‌گیرند و محوطه‌ای زیبا می‌سازند. صدای دلنشین آبشار، فرود و صعود‌های زیبا، شنا در میان حوضچه‌‌های زلال و دیدن ماهی‌‌های زیبای قزل آلا، همه و همه از جمله دقایق جذاب و بیاد ماندنی حضور در تنگه زیبای ‌رغز است.
تنگه زیبای رغز در 35 کیلومتری غرب داراب و در منطقه حسن‌آباد از جمله زیبا‌ترین و بکر‌ترین مناطق کوهنوردی استان فارس است که در کنار روستای رغز واقع شده است. آب چشمه‌رغز از سرچشمه خود که جنگلی زیباست تا دره جنوبی که به زمین باز می‌گردد در طول دره‌ای به مسافت پنج کیلومتر جریان می‌یابد و شصت حوضچه طبیعی زیبا و ده‌‌ها آبشار و آبگیر کوچک و بزرگ و متفاوت را در مسیر خود ایجاد می‌کند. آبشار‌هایی که تا 40 متر ارتفاع می‌یابد و حوضچه‌‌هایی با عمق بیش از بیست متر و طول یکصد متر و دیواره‌‌های بلند که در میان آنها سهم کوچکی از آسمان نمایان است.
تعدد و زیبایی حوضچه‌ها و آبشار‌ها که تعداد آنها به حدود بیست آبشار می‌رسد و به نام‌هایی مانند نگین، کبوتر، وداع و غیره مزین شده‌اند، بسیار قابل توجه است. در کنار آخرین آبشار نیز یادبودی از کاشفان اولیه این تنگه و همچنین چند کوهنورد سفر کرده نصب شده است.
از ابتدای دره که محل مناسبی جهت پارک اتومبیل است تا آخرین آبشار این مسیر حدود سه کیلومتر مسیر راهپیمایی آن هم در میان آب‌های زلال این دره وجود دارد که در برخی موارد نیاز است که حتماً از وسایل و ملزومات خاص صخره‌نوردی و ایجاد کارگاه استفاده شود.
سفر در طول این دره بدون داشتن چنین امکاناتی، بسیار سخت و خطرناک خواهد بود. گیاهان بسیار زیبا و منحصربفردی از جمله چندین گونه سرخس نیز در طول این تنگه قابل رؤیت هستند. برای سفر بهتر و امن‌تر در این تنگه زیبا بهتر است از راهنمایان مجرب محلی کمک بگیرید. در انتها مراقبت از دو چیز را فراموش نکنید، یکی سلامت خود و دیگری سلامت طبیعت.

یک نظر

  1. تلفن تماس جهت فرود از دره تنگ رغز: 09391706600

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

عروس دره های ایران , تنگ رغز داراب